» Güncel  » Haberler

  

ŞATO KÖY EVİ EL SANATLARI SERGİSİ'NİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİK
 

 

ŞATO KÖY EVİ EL SANATLARI SERGİSİ’NİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Kınık Mahallemizde yöremizin kullanılmayan, yıkılmaya yüz tutmuş eski taş evlerinden bir tanesinin adeta çehresini değiştirerek şirin bir butik otele dönüştüren Şaban-Habibe Gürcan çifti, hem kendilerine ait hem de çevreden bulduğu tarihi değeri olan eşyaları restore ederek açmış olduğu tarihi el sanatları sergisinin açılış kurdelesini Kaymakamımız Sayın Mehmet Can İrdelp’le birlikte kesmenin şerefine nail olduk.

Tarihi taş evin doğal yapısını bozmadan estetik dokunuşlarla ortaya göz alıcı ve Selendi’mizin turizmine katkı sağlayacak bir işletme ortaya çıkaran Şaban-Habibe Gürcan çiftinin tarihi değerlerimize olan duyarlılığı bizleri hayran bıraktı.

El oymalı çerçeveli aynalar, büyüklerimizin eskiden kullandığı yayık, tarihi değere sahip koltuklar, el dokuması halılar, evlerde elektriğin olmadığı zamanlarda kullanılan şavklar, tahta oymalı süsler, kağnıya monte edilmiş oda lambaları, çobanların kullandığı kepenek, yemek masasının altına koyulan düven. Hepsi tarihimizin bir parçası ve maalesef unutulmaya yüz tutmuş. Tarihi değerlerimizin bir yerde toplanarak sergilenmesi ve gelecek nesillerimize bunların tanıtılması bizleri çok mutlu etti.

Serginin yanı sıra “Şato Köy Evi” ismi verilen tarihi taş evin doğal haline dokunulmadan estetik dokunuşlarla çok güzel bir butik otele dönüştürülmesi ve odaların adeta doğal klimalı olması bizleri hem şaşırttı hem de mutlu etti. Tarihimize sahip çıkarak tarihi değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasına ve Selendi’mizin turizmine katkı sağlayacak olan böyle bir mekânı ilçemize kazandıran Şaban-Habibe Gürcan çiftine şahsım ve tüm hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.Haber Tarihi: 04.09.2018

HaberlerKarşıova Mahallesi Kilit Parke Döşeme

...

Dünya Astsubaylar Günü

...

Başkan DUMLUPINAR Atatürk Büstü Açılışına Katıldı

...

Başkan DUMLUPINAR Şampiyon Sporcuları Ağırladı

...

Dünya Standartları Günü ve T.S.E.Hf

...

Selendi Belediye Spor Kulubü evinde galip geldi.

...

Ankara'nın Başkent Oluşu 13 EKİM 1923

...

Hafta Sonlarıda ziyaretlerimiz devam etti

...

Tavak Mahallesi aşevine kavuştu

...

Mahalle ziyaretlerimiz devam ediyor

...

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ziyareti

...

Manisa Büyükşehir Belediyesi Ekim 2018 Meclis Toplantısı

...

Milletvekilimiz İlçemizi Ziyaret etti

...

Hafta Sonlarıda ziyaretlerimiz devam etti

...

6 EKİM İSTANBUL'UN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU

...