» Güncel  » Haberler

  

ŞATO KÖY EVİ EL SANATLARI SERGİSİ'NİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİK
 

 

ŞATO KÖY EVİ EL SANATLARI SERGİSİ’NİN AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Kınık Mahallemizde yöremizin kullanılmayan, yıkılmaya yüz tutmuş eski taş evlerinden bir tanesinin adeta çehresini değiştirerek şirin bir butik otele dönüştüren Şaban-Habibe Gürcan çifti, hem kendilerine ait hem de çevreden bulduğu tarihi değeri olan eşyaları restore ederek açmış olduğu tarihi el sanatları sergisinin açılış kurdelesini Kaymakamımız Sayın Mehmet Can İrdelp’le birlikte kesmenin şerefine nail olduk.

Tarihi taş evin doğal yapısını bozmadan estetik dokunuşlarla ortaya göz alıcı ve Selendi’mizin turizmine katkı sağlayacak bir işletme ortaya çıkaran Şaban-Habibe Gürcan çiftinin tarihi değerlerimize olan duyarlılığı bizleri hayran bıraktı.

El oymalı çerçeveli aynalar, büyüklerimizin eskiden kullandığı yayık, tarihi değere sahip koltuklar, el dokuması halılar, evlerde elektriğin olmadığı zamanlarda kullanılan şavklar, tahta oymalı süsler, kağnıya monte edilmiş oda lambaları, çobanların kullandığı kepenek, yemek masasının altına koyulan düven. Hepsi tarihimizin bir parçası ve maalesef unutulmaya yüz tutmuş. Tarihi değerlerimizin bir yerde toplanarak sergilenmesi ve gelecek nesillerimize bunların tanıtılması bizleri çok mutlu etti.

Serginin yanı sıra “Şato Köy Evi” ismi verilen tarihi taş evin doğal haline dokunulmadan estetik dokunuşlarla çok güzel bir butik otele dönüştürülmesi ve odaların adeta doğal klimalı olması bizleri hem şaşırttı hem de mutlu etti. Tarihimize sahip çıkarak tarihi değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılmasına ve Selendi’mizin turizmine katkı sağlayacak olan böyle bir mekânı ilçemize kazandıran Şaban-Habibe Gürcan çiftine şahsım ve tüm hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.Haber Tarihi: 04.09.2018

HaberlerBAŞIMIZ SAĞOLSUN

...

Türkiye Şampiyonu

...

Ölçü ve Tartı Aletleri Bildirim Süresi

...

Hayırlı Haftalar

...

Dünya Kanser Günü

...

Yarı Yıl Tatili Bitti

...

27 OCAK OSMANLI HAFTASI

...

26 OCAK DÜNYA GÜMRÜK GÜNÜ

...

Dünya Cüzam(Lepra)Günü

...

Hayırlı Haftalar

...

Hayırlı Cumalar

...

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ

...

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun

...

ENERJİ TASARRUFU HAFTASI

...

Büyükşehir Meclis Toplantısı OCAK 2019 ayı

...