» Hizmetlerimiz  » İtfaiye Hizmetleri
ULAŞIM ve ALTYAPI

Çok Eski yıllarda ulaşım tamamen at, eşek, deve veya katır sırtında yapılırken bugün çok daha modern bir yapıya kavuşmuştur. 1960´lı 1970´li yıllarda tamamen ilkel olan taşımacılık sistemi, günümüzde de olduğu gibi çevre yerleşim şehirlerinden Kula, Salihli ,Simav, Uşak ve Demirci ilçelerine yapılmaya devam etmektedir. İlçe merkezi bu ilçelerin ortasına yakın bir bölümünde yer almaktadır. Buna göre: Ankara-İzmir karayoluna:16 km. Selendi-Simav 56 km Selendi -Demirci 60 km Selendi -Uşak 77 km Selendi -Salihli 86 km Selendi -Kula 38 km dir. İlçemizin ilimize olan uzaklığı ise 158 kilometredir. İlçenin sınır köyleriyle yukarıdaki ulaşım merkezleri mesafesi yarıya düşmektedir. Ulaşım merkezleri arasındaki yol durumu da şöyledir:

Selendi-Kula arasında mevcut iki yol bulunmaktadır. Bunlardan birisi tamamen halk tarafından yapılmış döşeme bir yoldu. Eski uzunluğu 44 km olan bu yol günümüzde Kara yoları tarafından yapılmış olup kısmen kumlanmış olmakla birlikte hala eksiklikleriyle ulaşım yapılır durumdadır.

 Yeni haliyle 38 kilometreye kısalarak asfaltlanan bu eski yol, Kula´ya yakın köylerin ulaşımında ekseriyet itibariyle kullanılmaktadır. Bu yol güzergahında genellikle ilçe köylerinin bulunması ulaşım için avantaj kabul edilmektedir. Karaselendi, Yukarıgüllüce, Aşağıgüllüce, Çalıklı, Çampı-narı, Çamyayla, Selmanhacılar Çamlıca, Pabuçlu, Kurşunlu ve Çansa köyleri bu yol güzergahında olup, bu yoldan istifade etmektedirler.

Selendi-Kula arasındaki ikinci yol ise İzmir-Ankara asfaltına 16 km mesafede ilçenin güney istikametinde seyretmektedir. Asfalt olan bu yol hala ilçenin en işlek yoludur. Selendi-Kula arası bu yoldan 38 km mesafededir. Kula, Salihli,Turgutlu, Manisa, İzmir yolculuğu Ankara -İzmir kara yolundan sağlanmaktadır.

Ana yola yakın olması yurdumuzun muhtelif yerlerine gidiş-geliş için kolaylık sağlamaktadır. Selendi-Ankara asfaltı arasında ise sadece yol güzergahında bir köy bulunmaktadır. Selendi-Simav arası ilçenin ikinci bir ulaşım bağlantısıdır. Son l0 yıldır ulaşıma işlek durumda açık olan bu ikinci bağlantı ise asfalttır. Halen bu yoldan genellikle Simav-Kuşu arabaları çalışmaktadır. Sabah-akşam karşılıklı olarak 4-5 araba Simav - Selendi - Kula - Salihli - Turgutlu - Ahmetli - İzmir istikametine gelip-gitmektedir. Bu durum Selendi için de ulaşım yönünden büyük faydalar sağlamaktadır.

Selendi´-nin Şehirlioğlu, Kayranlar, Yenice, Çıkrıkçı,Terziler, Pınarlar, Tepeynihanköyleriyle; Simav´ın Karacahisar, Yeşilköy köyleri ve Kuşu nahiyesi bu yol güzergahında yer almaktadır. Dolayısıyla ilçenin buradaki köyleri de ulaşımdan istifade etmektedir. İlçe taşıma vasıtaları yönünden oldukça iyi durumdadır. Çok kişi geçimini bu yolla tedarik etmektedir