» Selendi  » Kurtuluş Festivali
KURTULUŞ FESTİVALİİlki 1978 yılı 3 Eylül tarihinde kurtuluş Bayramı Olarak Kutlanan ve günümüze kadar uzanan 3 Eylül şenlikleri her yıl aynı tarihte bir bayram havası içinde kutlanmaktadır.

3 Eylül Şenlikleri; Belediye Başkanının günün anlamını belirten konuşması ile başlar. Sırasıyla şiirler okunur, seymenler zeybek oyunu oynar. Köylülerin hazırladığı süslü develer, kağnı arabaları, avcılar, atıcılar, biniciler ve mehter takımından oluşan festival konvoyu bandoların gür sesleri eşliğinde geçit töreni yaparlar. Daha sonra ilçenin hep birlikte ilçenin gurur kaynağı ata sporu cirit oyunlarımızı izlemek üzere Muzaffer Ecemiş´in adını taşıyan cirit sahasına geçilir. Davul ve zurnaların eşliğinde cirit atlarına , cirit oyuncularını harekete geçirerek oyunları başlatır. Zevkle izlenen cirit oyunları sonrasında birinci gelen takıma ödülleri verilerek alanda bulunan tüm davetlilerle birlikte öğle yemeği yenilir. Bu yemek birlik ve beraberliğin sembolü olur.

Yemek sonrası kimsesiz çocular belediye tarafından devlet hastanesinde sünnet ettirilir. Arkasından trap atışları izlenir. Trap atışlarını takiben yöresel amatör sesler yarışması şenliklere ayrı bir boyut kazandırır.

Özetliyecek olursak 3 eylül şenlikleri halk konserleri yöresel sanatçılar tarafından sergilenen kukla oyunları ve orta oyunları ile başlar. İlçe halkı bu özel günde gönlünce coşar ve eğlenir. Günün bitiminde ciritçiler şehir parkında övgüye değer sazlı sözlü eğlence ile programı tamamlar.

Son yıllarda ayrıca Sera şenlikleri ve haziran ayında Kiraz şenlikleride yapılmaya başlamıştır.

CİRİT ŞENLİKLERİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN.