Üç Kızlar Şehitliği

Üç Kızlar Şehitliğinin yapımı Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğünce Tamamlanmıştır.
Şehitlik Yukarı Tefen ve Çamlıca Arasında Bulunmaktadır. Şehitlik Şehadetlerinin 100. Yılında 2 Eylül 2022 tarihinde Cuma namazına müteakip ziyarete açılacaktır.
ÜÇ KIZLAR ŞEHİTLİĞİ
(2 Eylül 2022-Şehadetlerinin 100. Yılı Anısına-Rahmet ve Minnetle)
Yunan Kuvvetlerinin Büyük Taarruzda dağılmasıyla Yunan Kuvvetlerinin bir kısmı Selendi istikameti üzerinden kaçarlar. Geçtikleri istikamette yakıp yıkmadık hiçbir şey bırakmazlar. İhsan Oğlu Mehmet Efe toplam 44 kişi ile Selendi ve Kula bölgesini savunarak Yunanı sokmaz.
Çakmak Oğlu Helim’in Kızı Efe Fehmi Eşi Dudu (18 Yaşında), Çakmak Oğlu Helim’in Kızı Elmas
(14 Yaşında), Kula İbrahim Ağa Köyünden Halil Efe Eşi Hatice (21 Yaşında), İhsan Oğlu Mehmet Efenin Kızanlarına erzak tedarik etmektedir. Efe Fehmi ve Halil Efe Yunan Kuvvetlerinin Selendi’ye yaklaşmasıyla Dudu, Elmas ve Hatice’ye yöresel kıyafetlerden giyerek Yukarıtefen bölgesine çekilmelerini söylerler: “Sizi bulmaları halinde cephaneniz bitene kadar çatışın, Yakalanacak olursanız kendinizi öldürün.” derler.
Ancak bölgede bulunan Yunan İşbirlikçileri düşmana İhsan Oğlu Mehmet Efe’nin adamlarının karılarının bu bölgede saklandığını söylerler. Bölgeye gelen Yunan Askerleriyle Dudu, Elmas ve Hatice çatışarak Dolay Damlarına doğru çekilirler. Cephanesi biten Dudu ve Hatice 2 Eylül 1922 tarihinde Şehit
olur. Elmas yaralanır. Ölü numarası yapar. Düşman kuvvetleri dağılınca patika yoldan sürünerek ilerler. O sırada oradan geçen Halil Emmi isimli köylüye seslenir: “Yaralıyım, ben Çakmak Oğlu Helim’in Kızı Elmas, babam beni buradan alsın.” der. Ancak Halil Emmi, korktuğu için kimseye haber edemez. Elmasda bir süre sonra kan kaybından Şehit olur.
Şehit haberini alan köylüler Dudu, Elmas ve Hatice’yi buraya yan yana defin ederler.
Ruhları Şad olsun.